Zelf ontdekken wat je leuk vindt op het gebied van kunst en creativiteit. In deze 15e en zomerse editie van BinnensteBuiten maakten leerlingen van het Corderius College kennis met een keur aan kunstzinnige disciplines. Van rap en stagefighting, tot breakdance en poppenspel.
Het hoeft niet perfect
‘Misschien denk je dat het nog niet perfect gaat, maar je doet het!’ De tien deelnemers van de workshop stagefighting, door theatergroep DOX, staan klaar voor een laatste ‘performance’. De docent van DOX steekt de leerlingen een hart onder de riem: ‘Wees niet bezig met of je iets goed of fout doet. De mensen die gaan kijken weten toch niet wat ze gaan zien. Goed? Let’s go!’
Wat volgt is een opeenvolging van verschillende vechtscènes waarin diverse vechttechnieken zijn te herkennen: een overtuigend knietje, gevolgd door een schop na op de grond. Of een sleeppartij over de grond aan de haren van een meisje.
Nieuwe samenwerkingen
De opzet van BinnensteBuiten (binnen en buiten de muren van de school) is ooit bedacht door cultuurcoördinator Annet de Jager. NEOS is ook dit jaar weer betrokken bij de invulling van het programma door de school te koppelen aan interessante cultuuraanbieders.
Tijdens een rondje langs de workshops op dag twee, is Marcella Oviedo Nuñez te gast, directeur bij Indebuurt033. NEOS adviseur Luuk Wildschut geeft haar tekst en uitleg bij de bijzondere projectweek. ‘Elk jaar proberen we naast de vertrouwde workshops ook nieuwe samenwerkingen te organiseren, vertelt Luuk. ‘Zoals deze workshop stagefighting van DOX uit Utrecht.’
Ook nieuw dit jaar is de samenwerking met muziekdocenten van het Bimhuis uit Amsterdam. Luuk: ‘zij ontwikkelden de workshop SoundLAB, voor het eerste tot en met het derde leerjaar.’ Leerlingen maken tijdens de workshop kennis met wonderlijke instrumenten van vroeger en nu: synthesizers, theremin, toonpad, sensor-instrumenten en meer. Veel van deze instrumenten zijn speciaal voor het Bimhuis gemaakt of worden gebruikt door dj’s, producers en makers van elektronische muziek. Onder begeleiding van muzikale workshopleiders maken leerlingen samen een compositie die ze aan het einde van de workshop presenteren.
Uit de comfortzone
In het Eemhuis krijgen leerlingen uit het derde leerjaar een hele ochtend les in poppenspel, van Duda Paiva Company, een Amersfoorts gezelschap dat voorstellingen maakt met dans en poppen. Leerlingen brachten de poppen tot leven en kregen les van Sophie Prins, professioneel danseres bij Duda Paiva. Sophie heeft geen gemakkelijke kluif aan de groep: doordat de leerlingen uit verschillende klassen komen, kennen ze elkaar niet of nauwelijks. Dan is zo’n lichamelijke workshop ‘behoorlijk uit de comfort zone’, weet de begeleidende docent van het Corderius.
Toch blijken de leerlingen tijdens het laatste gedeelte van de workshop veel te hebben opgestoken. Iedereen mag een kort stukje uitvoeren met een van de poppen waarmee ze de hele ochtend hebben geoefend. ‘Ontzettend knap hoe Sophie de aandacht van de groep er wist bij te houden en wat ze met hen heeft bereikt,’ vindt de Corderius docent.
Horizon verbreden
Aan het einde van de ochtend komen de groepen uit de verschillende workshops samen in de aula van het hoofdgebouw. Ze presenteren aan elkaar wat ze hebben gemaakt. Als de groep aan de beurt is die met het Bimhuis aan een compositie werkte, valt het rumoer in de aula helemaal stil. De negen leerlingen zijn verdeeld in drie groepjes en elke lid van een groep heeft weer een eigen bijzonder instrument. Het stuk begint met één geluid, waarna er steeds een nieuw instrument wordt toegevoegd. Zo onstaat er zowaar een compositie van kop tot staart, die de leerlingen in minder dan twee uur hebben gemaakt.
‘Dit is een goed voorbeeld van wat NEOS beoogt in het mede organiseren van deze week’, vertelt adviseur Luuk aan Marcella. ‘Leerlingen komen op die manier in contact met culturele activiteiten waar ze anders misschien nooit mee in aanraking zouden komen. Zo verbreedt cultuureducatie hun horizon.’
Ook creatieve workshops organiseren op jouw school?
NEOS bemiddelt en adviseert bij het organiseren van losse workshops, of workshopdagen. Lees er meer over via onderstaande link.