Culturele activiteiten voor 12 tot en met 23 jaar
City of A
Activiteiten voor jongeren in Amersfoort
City of A
In opdracht van de gemeente Amersfoort biedt City of A activiteiten voor jongeren in Amersfoort op het gebied van sport, cultuur, kunst, muziek en games. NEOS organiseert voor City of A verschillende activiteiten.
City of A is onderdeel van de Amersfoortse preventieaanpak die zich richt op jongeren van 12 t/m 18 jaar. Deze aanpak richt zich op het creëren van een positieve leefomgeving waarin jongeren gezond, veilig en kansrijk kunnen opgroeien. Een zinvolle vrijetijdsbesteding draagt bij aan het voorkomen van middelengebruik (alcohol, tabak en drugs).
Partners van City of A
Binnen City of A werkt de gemeente samen met kernpartners Indebuurt033 (jongerenwerk), de Buurtsportcoaches van SRO en NEOS. Daarnaast zijn er steeds meer middelbare scholen die in samenwerking met de City of A partners naschoolse activiteiten aanbieden op hun eigen locatie.
Naast het aanbod dat er al is, kunnen jongeren zelf activiteiten aandragen via de website van City of A. Deze moeten voldoen aan een aantal criteria. City of A biedt ook sportactiviteiten aan.
Join Us
Eenzame jongeren maken kennis met kunst en elkaar
Eenzame jongeren maken kennis met kunst en elkaar
NEOS helpt jongeren sociale aansluiting te vinden via kunstworkshops in het programma Join Us. Dit is een landelijk programma voor jongeren (12 tot 30 jaar) met een sociale leervraag.
We organiseren kunst- en cultuurworkshops voor de bestaande groepen van Join Us. Zo bieden we activiteiten aan (via City of A) die jongeren helpen elkaar te ontmoeten. Ook draagt het maken van kunst bij aan het bereiken van hun persoonlijke leerdoelen.
Kennismaken met nieuwe kunstvormen
Via het project maken de jongeren kennis met nieuwe kunstvormen. Ze leren onder meer linoleumdrukken en krijgen manga tekenles. We onderzoeken of er een expositie kan komen van het werk dat de jongeren maken, omdat het een extra succeservaring kan bieden.
De samenwerking met Join Us loopt dit voorjaar als pilot. We onderzoeken of kunst een vaste plek kan krijgen in de groepen.
Pitstop
Jongeren ontdekken de kracht van kunst
Kunst draagt bij aan mentaal welzijn
PITSTOP biedt woonruimte aan mbo-studenten die niet meer thuis kunnen wonen vanwege een vaak instabiele thuissituatie. AHRA (Ambulante Hulpverlening Regio Amersfoort) zorgt voor de woonbegeleiding.
Kunst als ontspanning
De jongeren van PITSTOP zijn druk, moeten zelf voorzien in hun levensonderhoud, terwijl ze studeren en stage lopen. Voor ontspanning is weinig ruimte. Ze zijn niet opgegroeid met kunst en cultuur en vaak komen ze uit een onstabiele thuissituatie. Daarom helpt NEOS deze jongeren ontdekken hoe kunst en cultuur daar positief aan kan bijdragen.
Culturele activiteiten bieden deze jongeren ontspanning. Ook ontdekken ze via kunst hun talenten en doen ze nieuwe (creatieve) vaardigheden op. De jongeren zelf staan centraal: ze mogen zelf ontdekken welke activiteiten bij hen passen. Of het nu een bandcoachingstraject is, een 1-op-1 muziekbegeleiding of museumbezoek.
Het project in samenwerking met Pitstop en AHRA duurt tot de zomer van 2026.